Při objednávce nad 1500,- posíláme s dopravou ZDARMA + DÁREK pro mazlíčka!
Logo
PO - PÁ 8:00 - 17:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
 1. Úvod
 2. Blogujeme s Blančetou
 3. Jak naučit psa k poslušnosti
 • Kategorie blogu
 • Štítky blogu
15.05.2021

Jak naučit psa k poslušnosti

Bohužel ne vždy to tak je, ale každý majitel psa, by měl být svědomitý a naučit svého psa alespoň základním povelům a příkazům. Pes je veliká zodpovědnost, a proto si nemůže dělat co si zamane, mohlo by to dopadnout velice špatně. Buďme rozumní, a pojďme udělat z každého psa hodného a poslušného. Vše totiž záleží na páníčkovi a jeho výchově, pes nikdy nebude zlý sám od sebe, neposlušný už ale ano.

 

Začneme úplně tím nejjednodušším bodem, u kterého se nebudete muset ani extra snažit. Pokud jste si domu přivezli nové štěňátko, určitě pro něj máte vybrané jméno, tím pro vás nastává šance naučit ho první věc - umět reagovat a zapamatovat si, jak na něj voláte. Tohle bude velice jednoduché, protože od prvního dne ho budete volat nejméně desetkrát denně, tím pádem si jméno hned zapamatuje a bude na něj reagovat do několika hodin.

 

Další věc, kterou by se mělo štěně učit už od prvního dne co si ho přinesete domů, je čůrání a kakání venku. Tohle potrvá mnohem déle, než učení se jména, počítejte až s několika týdny.

 • Jedna z hlavních věcí je, aby měl vytyčené místo, kam bude chodit dělat potřebu, než se naučí, že se má čůrat jen venku. Na zvolené místo dejte psí podložky na čůrání, a vždy když uvidíte, že se chystá čůrat, přemístěte ho na podložku a pochvalte. Tím ho naučíte, že má chodit jen tam, a nebudete mít loužičky po celém bytě. Podložky na čůrání seženete také na stránce blanceta.cz
 • Choďte také pravidelně ven, ze začátku rozhodně častěji, klidně každé dvě hodiny. Nejlépe hned když se štěně vzbudí, po jídle, po hraní si a i po mazlení. Venku ho vždy důsledně pochvalte a klidně mu dejte malou odměnu.
 • Pokud se štěně vyčůrá doma, mimo podložku, rozhodně ho netrestejte, řekněte jen “fuj”, aby pochopil, že tohle nesmí. Nějaké máchání čumáku v louži je nepřípustné a akorát vyvolají v pejskovi blok nebo dokonce úzkost.

 

Určitě není dobré hned první den štěně učit základní, ale pro něj složité povely, jako je sedni nebo lehni, jeho maličký mozeček to ještě pravděpodobně nezvládne. Nejdříve je třeba, aby si pejsek zvykl na nové prostředí a aklimatizoval se. S prvními povely můžete začít za pár týdnů, kdy už se budete perfektně znát a pejsek bude zvyklý na své jméno, tím pádem bude vědět, že je povel určený pro něj. Nejlepší doba pro učení, je kolem 3 až 4 měsíce.

 

Než se pustíme do samotného učení povelů, pojďme si ukázat pár bodů, které vám i psovi pomůžou k lepším výsledkům.

 • Buďte vždy důslední, ale ne zlí. Pes z vás potřebuje cítit autoritu a respekt, ale nesmí se vás bát, takže žádné křičení a už vůbec ne fyzické tresty.
 • Čím více pochval, tím lépe. Pokud vás váš pes poslechne, ukažte mu, že z něj máte radost, vůbec se neostýchejte a pořádně ho podrbejte a pochvalte ho slovy, které už zná, například “hodný kluk”.
 • Aby měl pes motivaci, před každým tréninkem si připravte odměnu.

 

 

“Sedni”

Než začnete psa cokoliv učit, připravte si odměny a hlavně pevné nervy. Ze začátku to může být trochu záhul, jakmile ale pes uvidí, že dostává odměny za správnou reakci, půjde to hned snadněji. Sed je pro psa přirozená věc, proto je tento povel zařazen mezi ty základní a také nejsnazší.

Jestli nevíte, jakou odměnu pro psa zvolit, doporučuji něco malinkého, co sní během pár vteřin, a zároveň nebude přejedený po pár odměnách. Skvělé jsou třeba mini piškoty, želatinové chipsy , nebo přímo tréninkové snacky, které jsou k tomuto určené. 

 

Teď máte na výběr mezi dvěma způsoby, a tím je hlasový povel, nebo povel pomocí clickeru.

Pokud si vyberete hlasový povel, stačí počkat až bude pes v klidu, bude se soustředit na vás díky tomu, že mu ukážete dobrotu, kterou pro něj máte nachystanou a řeknete “sedni”. Je jasné, že vás pes neposlechne na první slůvko, a proto je důležité abyste neopakovali povel dříve než za 5 sekund, nebojte, za pár chvilek si určitě sedne, aniž by věděl, že to po něm chcete. Ihned ho odměňte a pochvalte ho. Po pár pokusech si pes zapamatuje, co má udělat, když řeknete “sedni”. Opakujte tento způsob desetkrát denně každé dvě hodiny a za pár dní už nebudete potřebovat ani žádné dobroty, protože reakce na toto slovo bude už automatická.

Pokud si vyberete způsob pomocí clickeru, tak postup je skoro stejný, jen místo slovíčka sedni, zmáčknete clicker a čekáte. Nezapomínejte vždy na odměnu.

Clicker seženete například na stránce blanceta.cz. Mají ho ve dvou variantách.

Clicker 

Trixie Dog Activity

 

Když už si je pejsek tímto povelem jistý, je načase ho vzít ven a zkusit, jak na něj bude reagovat, když bude mít kolem sebe rušivé elementy. Opět u sebe mějte pamlsky, aby jste upoutali jeho pozornost, až ho bude něco rozptylovat.

 

“Zůstaň”

 

Další krok, který k tomuto navazuje a patří, je slovíčko “zůstaň”. Když už si pes sedá na povel, nedávejte mu odměnu ihned, ale počkejte pár vteřin a až poté co zůstane nehybně sedět například 5 sekund, tak ho odměňte. Postupně navyšujte čas, než psovi dáte odměnu. Opět toto opakujte do té doby, než se naučí že má zůstat na místě. Později můžete opět vzít psa ven, a zkusit tento povel když půjde naproti vám třeba jiný pes. Uvidíte, že tento povel se hodí vždy, hlavně pokud ho nechcete mít stále na vodítku. Ze začátku je samozřejmě vodítko nezbytnost.

 

“Lehni”

 

Až se váš pes naučí tyto dva povely, je na čase ho naučit si lehat. Nebude to o moc těžší než slovíčko sedni nebo zůstaň.

Až si pejsek sedne, nedávejte mu odměnu přímo před čumák, ale pár desítek centimetrů před něj a na zem. Pamlsek ale stále držte v ruce. Pravděpodobně se pro pamlsek jen sehne, ale nelehne si. V tom případě mu vemte přední packy a natáhněte je, aby si lehl, pochvalte ho a nechte ho sníst odměnu. Po několika pokusech, kdy mu budete muset pomoct s packama, si uvědomí co po něm chcete a bude si lehat sám od sebe. Opět několikrát za den opakujte a hlavně buďte trpěliví. Slovíčko zůstaň můžete trénovat i u tohoto povelu, kdy pes zůstane ležet.

 

Pokud pes umí všechny výše zmíněné povely, máte vyhráno, teď už to bude jen snazší a snazší, protože skoro každý další povel, navazuje na tyto a hlavně víte, jak máte šikovného pejska, kterého dokážete naučit vše.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
INFORMACE PRO VÁS

Jak nakupovat

Doprava

Platba

 

SLEDUJTE NÁS

PO - PÁ 8:00 - 17:00
Copyright 2022 Blanceta.cz. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz